Як прикувати до себе погляд слухачів?

Зоровий контакт

У вас коли-небудь складалось враження, що актор на сцені дивиться лише на вас? Запевняємо, так само думала жінка в протилежному кінці залу. Просто актори уміють створювати ілюзію зорового контакту. Це допомагає їм утримувати вашу увагу протягом всієї вистави і заразом підсилювати ефект від сказаного. Якби актор дійсно вибрав у залі одну людину і всю виставу зосереджувався на ній, це було б доволі некомфортно. Глядач дуже швидко почав би нітитись, соватись на стільці і гадати, чим же він заслужив такий посилений інтерес.

Мистецтво ілюзії або як привернути увагу всіх

Насправді існує сила-силенна технік, які допомагають встановити зоровий контакт з аудиторією. Одні з них дієві, другі – досить сумнівні. Ми зупинимось лише на перевірених. Ці техніки ми детально розбираємо на курсі "Ораторська майстерність".

Ефективною є методика секторів. Уявно розділіть зал на 9 секторів і на кожен сектор дивіться почергово, намагайтесь переміщати погляд хаотично, без чіткої схеми. Не обділяйте увагою крайні точки аудиторії та людей, що сидять до вас найближче.

Щоб весь час не вертіти головою або корпусом, займіть положення з максимально широким кутом огляду. В дуже великій аудиторії ви можете злегка повертатись корпусом до певної групи слухачів. Цей контакт можна назвати «серцем до серця».

Про нюанси розподілення уваги

Буває так, що в залі сидить керівник підприємства чи інша важлива особа, і промовець несвідомо концентрує всю увагу на ньому, тоді інші слухачі почувають себе обділеними. Ви можете приділити керівнику трішки більше уваги, щоб він відчув свою значимість, але найбільше працюйте з аудиторією в цілому.

Схожа ситуація складається, коли промовцеві ставлять запитання. Якщо відповідь розлога, а лектор зосереджений на авторі запитання, слухачі відчувають себе зайвими. Щоб цього не сталося дивіться на всіх людей: починайте з людини, яка поставила запитання, далі ковзніть зором по аудиторії, і поверніться до автора. Так ви утримаєте увагу аудиторії і зможете оцінити чи задоволений автор запитання відповіддю, чи потрібні доповнення. Приблизно третину часу автору, решту – усій аудиторії.

Зоровий контакт при виступі

Як зрозуміти, що зоровий контакт налагодився?

Для встановлення зорового контакту необхідно лише декілька секунд, однак це не аксіома. У кожного лектора взаємодія з аудиторією проходить по-різному. Якщо у вас виразні очі, вам пощастило, ви швидше налагодите контакт, а от людям в окулярах знадобиться трохи більше часу. З часом ви навчитесь визначати свій оптимальний час.

Як дізнатись, що контакт вже налагодився? Просто, люди в аудиторії реагують на ваші слова, всміхаються, кивають головою, подаються корпусом вперед, фокусуються. Не надто тисніть на слухачів поглядом. Ми самі робимо погляд гострим, колючим чи приємним, делікатним, ніжним. Важливу роль відіграє міміка, положення вашого тіла та голови, всі дрібні нюанси важливі.

Важливо не лише налагодити зоровий контакт, а й втримати його. Якщо ви будете відводити погляд, слухачі подумають, що ви лукавите, недоговорюєте, щось приховуєте. Підсилити контакт із аудиторією допоможуть риторичні запитання до залу, активна жестикуляція, допоможе навіть, якщо ви просто пройдетесь по сцені.

Значно детальніше ми навчаємо по цій та інших темах на курсі "Ораторська майстерність" від провідного тренера Школи АҐРУС - Ірини Снітинської.

Залишити заявку